Jaunumi

Seminārs vecākiem “Kā bērnam iemācīt regulēt savu uzvedību un emocijas”

“Kurā vecumā bērns ar vecākiem sāk “manipulēt” apzināti?”, “Kāpēc bērns neklausa?”, “Vai drīkst rotaļājoties sacensties ar bērnu?” “Kad bērnam atļaut neievērot noteikumus un kad nepiekāpties?” šie ir daži jautājumi, kas vecākus nodarbināja 24. aprīļa PII “Mārzemīte” seminārā “Kā bērnam iemācīt regulēt savu uzvedību un emocijas”.

Seminārā analizējām tipiskākās bērna uzvedības grūtības, to izcelsmi un meklējām praktiskus, ikdienā ērtus, psiholoģijas zinātnē balstītus paņēmienus, kā tikt galā ar nevēlamu bērna uzvedību, aizstājot to ar pozitīvu uzvedību. Būtiski ir bērnam pašam pamazām mācīties regulēt savas emocijas un rīcību, un mērķtiecīgi strādājot jau pirmsskolas vecumā, izmaiņas ir iespējamas, un tās noteikti pozitīvi atsauksies uz bērna spēju sadarboties, komunicēt, veidot attiecības un spēt produktīvi mācīties nākotnē.

Ierastākās uzvedības problēmas, ar kurām sastopas vecāki, ir tracis veikalā, lai dabūtu kāroto lietu, atteikšanās ģērbties, cīniņš par došanos gulēt vai no rīta piecelties, rotaļlietu izmētāšana. Taču uzvedības grūtības ir arī pārlieku liels kautrīgums, nespēja iejusties citu bērnu vidū, pārāk lēna pierašana pie jaunām situācijām, trauksme, grūtības nomierināties, ilgstoši raudot. Tās it kā netraucē apkārtējiem un tāpēc ir grūtāk pamanāmas, taču ne mazāk kaitējošas pašam bērnam. Tomēr arī šīm grūtībām ir risinājums - vienkārši paņēmieni, kā soli pa solītim bērnam iemācīt tikt galā ar jūtām pašam.

Seminārā noskaidrojām, ka lielā mērā traucējošās iezīmes ir saistītas ar bērna temperamentu – tātad neirobioloģiski iedzimtas -, tomēr pieaugušo spēkos ir bērnu atbalstīt, līdzsvarot temperamenta iezīmes un palīdzēt apgūt sociālās prasmes – atpazīt emocijas un tikt ar tām galā, mācīties risināt konfliktus, iesaistīties spēlē un citas vērtīgas prasmes.

PII “Mārzemīte” izglītības psiholoģe Kristiāna Kalniņa